nannan1_FABRICE COFFRINIAFP via Getty Images_kofiannan Fabrice Corffrini/AFP via Getty Images

Ponaučení Kofiho Annana v otázce globálního vedení

ŽENEVA – Svět čelí řadě akutních krizí, které nemají v nedávných dějinách obdobu: válce v Evropě, jež by mohla přerůst v jaderný konflikt, prudce rostoucím cenám potravin, které nejtvrději dopadají na nejchudší lidi, pandemii covid-19 a klimatické krizi. Potřebujeme zásadové státníky a státničky, kteří by přišli se smělými a morálně důslednými reakcemi na tyto i další globální problémy. Bohužel se takových lídrů nedostává.

Mnozí politici raději prosazují polarizující řešení, vyhýbají se obtížným rozhodnutím a popírají velikost bezprostředních hrozeb. Jiní se snažili a snaží řešit tyto otázky poctivě. Ti, kdo při řešení globálních hrozeb upřednostňují spolupráci a solidaritu, jsou však v defenzivě, což jasně ukázaly loňská nenaplněná konference OSN o změnách klimatu v Glasgowě i výrazně nerovný globální přístup k vakcínám proti covid-19.

V takových dobách bychom měli vzpomenout a připomenout si ty vedoucí představitele, kteří se snaží přistupovat ke globálním výzvám zodpovědně a konstruktivně. Před 25 lety se jedna taková osobnost, Kofi Annan, stala generálním tajemníkem OSN v jiném okamžiku narušení globálního řádu a uprostřed politické nejistoty a regionálních konfliktů, jež vypukly po skončení studené války. A přestože o tom tento člověk nemohl tehdy vědět, měl systém OSN záhy čelit i traumatům 11. září a války v Iráku.

https://prosyn.org/YINI40Ics