borchardt7_getty images_media Getty Images

Co je na zpravodajství špatně?

OXFORD – Britská veřejnost se nemůže nabažit zpráv o brexitu – alespoň to tvrdí datoví analytici zpravodajských platforem. Podle nejnovější Zprávy o digitálním zpravodajství od Institutu Reuters se však 71 % britské veřejnosti snaží mediálnímu pokrytí blížícího se odchodu Spojeného království z Evropské unie vyhýbat. Tento nesoulad, který se projevuje v široké škále oblastí, vyvolává vážné otázky nad datově řízeným přístupem zpravodajských organizací k žurnalistice.

Rozmach datových analýz vzbudil u novinářů a jejich editorů přesvědčení, že vědí, co lidé chtějí. A z dobrého důvodu: vzhledem k velkému podílu zpráv konzumovaných na internetu mediální platformy přesně vědí, které zprávy si čtenáři otevřou, kolik si toho přečtou, než se začnou nudit, co sdílejí s přáteli a jaký obsah je naláká pořídit si předplatné.

Takové údaje například naznačují, že publikum má zájem o mimořádnou investigativní žurnalistiku, poradenství v oblasti stravy a osobních financí a úvahy o vztazích a rodině. Dává přednost reportážím s osobním úhlem pohledu, řekněme s podrobnostmi o osudu jednotlivce v těžké situaci, oproti zprávám o pokračujících střetech na Blízkém východě nebo dění na radnici. A přitahují jej senzace – třeba skandály a skopičiny amerického prezidenta Donalda Trumpa – pod titulky sloužícími jako „návnada na kliknutí“.

https://prosyn.org/7zyEFFfcs