NOWY JORK – Świat stoi w obliczu szeregu poważnych zagrożeń – od nacjonalizmu czy rywalizacji wielkich mocarstw po rosnące nierówności – które uniemożliwiają społeczności międzynarodowej współpracę w celu rozwiązania innych złożonych wyzwań jak dystrybucja szczepionek COVID-19 i przyspieszenie tempa zmian klimatycznych. Jednak globalne kryzysy wymagają globalnych rozwiązań, a sekretarz generalny ONZ AntónioGuterres w swoim długo wyczekiwanym raporcie NaszaWspólnaAgendaprzedstawił nową wizję współpracy wielostronnej.
Napisany w odpowiedzi na zobowiązaniaprzyjęte na 75-tym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w zeszłym roku, ten wspólny program jest wezwaniem do lepszego i bardziej inkluzywnego globalnego zarządzania potrzebnego do zbudowania bardziej ekologicznej, sprawiedliwszej i bezpieczniejszej przyszłości. Niezwykły pod względem długości, treści i zakresu raport ONZ-tu oferuje zestaw obiecujących pomysłów na odważną, ale pragmatyczną strategię transformacji.
Rekomendacje Guterresa kładą nacisk na przyspieszenie wdrażania istniejących umów międzynarodowych, począwszy od porozumieniaklimatycznegozParyżaz 2015 r. i AgendynaRzeczZrównoważonegoRozwoju 2030. Oprócz tych ważnych inicjatyw mających na celu ochronę naszych globalnych dóbr wspólnych, ustanowienie nowego forum do zarządzania nimi stało się moralnym i praktycznym imperatywem. Guterres wkracza tutaj na nowy grunt, wzywając prawie nieistniejącą już RadęPowiernicząONZ do zmiany przeznaczenia, aby nadzorowała zarządzanie oceanami, atmosferą i przestrzenią kosmiczną. Ten zrewitalizowany organ zarządzający byłby również odpowiedzialny za poprawę dostarczania dóbr publicznych i reagowanie na globalne zagrożenia.
Co więcej, Guterres poparł propozycję Klubu Madryckiego dotyczącą ŚwiatowegoSzczytuSpołecznego w 2025 r. w celu zbadania przyczyn rosnącego ubóstwa, podsumowania zmian, które przyczyniły się do nierówności w dochodach i zachęcenia do prowadzenia polityki niezbędnej do zapewnienia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Dyskusje na szczycie powinny nadać impetu do pełnej realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i zapewnićszerokiiekologiczny rozwój gospodarczy po pandemii COVID-19.
Nowa globalna umowa społeczna mająca na celu rozwiązanie problemu ubóstwa, rosnących nierówności i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego będzie wymagała zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, a Guterres słusznie podkreśla swoją rolę w osiąganiu większej solidarności międzynarodowej. Zwraca również uwagę na potrzebę wspierania rosnącego wkładu obywateli w zbiorowe działania wewnątrz i ponad granicami. Zachęcające jest to, że w naszej wspólnej agendzie zaproponowano specjalne punkty kontaktowe społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich podmiotach ONZ-tu.
Ale więcej jest potrzebne. Dwie niedawne inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego – WeThePeoplesCallforInclusiveGlobalGovernance oraz TogetherFirst – zaproponowały wysłannika wysokiego szczebla ds. społeczeństwa obywatelskiego w ONZ-cie, podlegającego bezpośrednio Guterresowi. Takie stanowisko zapewniłoby harmonizację, sprawozdawczość na wysokim szczeblu i jeszcze większy ogólnosystemowy dostęp organizacji społeczeństwa obywatelskiego do procesu decyzyjnego i programowania ONZ.
At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.
Subscribe Now
Realizacja ambitnego planu Guterresa na rzecz bardziej integracyjnego, sieciowego i skutecznego multilateralizmu wymaga skoordynowanej strategii. Celem musi być odbudowa i wzmocnienie zaufania obywateli do ich wspólnych instytucji, tak aby system globalny mógł skuteczniej działać w najważniejszych kwestiach, z którymi boryka się społeczność międzynarodowa. Inicjatywa Guterresa do zwołaniaSzczytuPrzyszłości na początku 78-tego Zgromadzenia Ogólnego we wrześniu 2023 r. to dobry początek w kierunku modernizacji architektury globalnego zarządzania.
W ramach przygotowań do szczytu popieramy apel sekretarza generalnego do powołania rady doradczej wysokiego szczebla kierowanej przez byłych szefów państw lub rządów. Celem tego organu byłaby identyfikacja globalnych dóbr publicznych najbardziej wymagających poprawy zarządzania. Rada doradcza wniosłaby również wyważoną perspektywę polityczną do przygotowań.
Jednocześnie konsultacje prowadzące do szczytu mogą pomóc dopracować propozycje Guterresa dotyczące agendy na rzecz pokoju, globalnego porozumienia cyfrowego, deklaracji w sprawie przyszłych pokoleń oraz nowej platformy kryzysowej do zwoływania kluczowych podmiotów na całym świecie w celu reagowania na złożone kryzysy. Każda z tych propozycji – jak również powiązane, wspierane przez nas, dalekosiężne propozycjeinnowacjiwzakresieglobalnegozarządzania – zasługują na poważne rozważenie przez państwa członkowskie ONZ i razem tworzą podstawę dwuletniego, ambitnego i wielostronnego przedsięwzięcia, którego kulminacją jest zjazd w 2023 r.
Wzywamy światowych przywódców do zwrócenia uwagi na wizję sekretarza generalnego na przyszłość i związane z nią zalecenie50 byłych ministrów rządu i urzędników o wysokiej randze w ONZ-cie dotyczące „dedykowanego procesu międzyrządowego” w celu „wzmocnienia i zreformowania prawnego i instytucjonalnego mechanizmu systemu ONZ. ” Poprzez mobilizację różnych podmiotów na całym świecie – w tym decydentów, aktywistów, naukowców i przedsiębiorców – społeczność międzynarodowa może zapewnić, że mandat do wspólnego kształtowania „przyszłości, jakiej pragniemy,” przyjęty na zeszłorocznym Zgromadzeniu Ogólnym stanie się rzeczywistością.
To have unlimited access to our content including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, PS OnPoint and PS The Big Picture, please subscribe
At the end of a year of domestic and international upheaval, Project Syndicate commentators share their favorite books from the past 12 months. Covering a wide array of genres and disciplines, this year’s picks provide fresh perspectives on the defining challenges of our time and how to confront them.
ask Project Syndicate contributors to select the books that resonated with them the most over the past year.
NOWY JORK – Świat stoi w obliczu szeregu poważnych zagrożeń – od nacjonalizmu czy rywalizacji wielkich mocarstw po rosnące nierówności – które uniemożliwiają społeczności międzynarodowej współpracę w celu rozwiązania innych złożonych wyzwań jak dystrybucja szczepionek COVID-19 i przyspieszenie tempa zmian klimatycznych. Jednak globalne kryzysy wymagają globalnych rozwiązań, a sekretarz generalny ONZ António Guterres w swoim długo wyczekiwanym raporcie Nasza Wspólna Agenda przedstawił nową wizję współpracy wielostronnej.
Napisany w odpowiedzi na zobowiązania przyjęte na 75-tym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w zeszłym roku, ten wspólny program jest wezwaniem do lepszego i bardziej inkluzywnego globalnego zarządzania potrzebnego do zbudowania bardziej ekologicznej, sprawiedliwszej i bezpieczniejszej przyszłości. Niezwykły pod względem długości, treści i zakresu raport ONZ-tu oferuje zestaw obiecujących pomysłów na odważną, ale pragmatyczną strategię transformacji.
Rekomendacje Guterresa kładą nacisk na przyspieszenie wdrażania istniejących umów międzynarodowych, począwszy od porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. i Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030. Oprócz tych ważnych inicjatyw mających na celu ochronę naszych globalnych dóbr wspólnych, ustanowienie nowego forum do zarządzania nimi stało się moralnym i praktycznym imperatywem. Guterres wkracza tutaj na nowy grunt, wzywając prawie nieistniejącą już Radę Powierniczą ONZ do zmiany przeznaczenia, aby nadzorowała zarządzanie oceanami, atmosferą i przestrzenią kosmiczną. Ten zrewitalizowany organ zarządzający byłby również odpowiedzialny za poprawę dostarczania dóbr publicznych i reagowanie na globalne zagrożenia.
Co więcej, Guterres poparł propozycję Klubu Madryckiego dotyczącą Światowego Szczytu Społecznego w 2025 r. w celu zbadania przyczyn rosnącego ubóstwa, podsumowania zmian, które przyczyniły się do nierówności w dochodach i zachęcenia do prowadzenia polityki niezbędnej do zapewnienia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Dyskusje na szczycie powinny nadać impetu do pełnej realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju i zapewnić szeroki i ekologiczny rozwój gospodarczy po pandemii COVID-19.
Nowa globalna umowa społeczna mająca na celu rozwiązanie problemu ubóstwa, rosnących nierówności i pogłębiającego się kryzysu klimatycznego będzie wymagała zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego, a Guterres słusznie podkreśla swoją rolę w osiąganiu większej solidarności międzynarodowej. Zwraca również uwagę na potrzebę wspierania rosnącego wkładu obywateli w zbiorowe działania wewnątrz i ponad granicami. Zachęcające jest to, że w naszej wspólnej agendzie zaproponowano specjalne punkty kontaktowe społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich podmiotach ONZ-tu.
Ale więcej jest potrzebne. Dwie niedawne inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego – We The Peoples Call for Inclusive Global Governance oraz Together First – zaproponowały wysłannika wysokiego szczebla ds. społeczeństwa obywatelskiego w ONZ-cie, podlegającego bezpośrednio Guterresowi. Takie stanowisko zapewniłoby harmonizację, sprawozdawczość na wysokim szczeblu i jeszcze większy ogólnosystemowy dostęp organizacji społeczeństwa obywatelskiego do procesu decyzyjnego i programowania ONZ.
HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.
Subscribe Now
Realizacja ambitnego planu Guterresa na rzecz bardziej integracyjnego, sieciowego i skutecznego multilateralizmu wymaga skoordynowanej strategii. Celem musi być odbudowa i wzmocnienie zaufania obywateli do ich wspólnych instytucji, tak aby system globalny mógł skuteczniej działać w najważniejszych kwestiach, z którymi boryka się społeczność międzynarodowa. Inicjatywa Guterresa do zwołania Szczytu Przyszłości na początku 78-tego Zgromadzenia Ogólnego we wrześniu 2023 r. to dobry początek w kierunku modernizacji architektury globalnego zarządzania.
W ramach przygotowań do szczytu popieramy apel sekretarza generalnego do powołania rady doradczej wysokiego szczebla kierowanej przez byłych szefów państw lub rządów. Celem tego organu byłaby identyfikacja globalnych dóbr publicznych najbardziej wymagających poprawy zarządzania. Rada doradcza wniosłaby również wyważoną perspektywę polityczną do przygotowań.
Jednocześnie konsultacje prowadzące do szczytu mogą pomóc dopracować propozycje Guterresa dotyczące agendy na rzecz pokoju, globalnego porozumienia cyfrowego, deklaracji w sprawie przyszłych pokoleń oraz nowej platformy kryzysowej do zwoływania kluczowych podmiotów na całym świecie w celu reagowania na złożone kryzysy. Każda z tych propozycji – jak również powiązane, wspierane przez nas, dalekosiężne propozycje innowacji w zakresie globalnego zarządzania – zasługują na poważne rozważenie przez państwa członkowskie ONZ i razem tworzą podstawę dwuletniego, ambitnego i wielostronnego przedsięwzięcia, którego kulminacją jest zjazd w 2023 r.
Wzywamy światowych przywódców do zwrócenia uwagi na wizję sekretarza generalnego na przyszłość i związane z nią zalecenie 50 byłych ministrów rządu i urzędników o wysokiej randze w ONZ-cie dotyczące „dedykowanego procesu międzyrządowego” w celu „wzmocnienia i zreformowania prawnego i instytucjonalnego mechanizmu systemu ONZ. ” Poprzez mobilizację różnych podmiotów na całym świecie – w tym decydentów, aktywistów, naukowców i przedsiębiorców – społeczność międzynarodowa może zapewnić, że mandat do wspólnego kształtowania „przyszłości, jakiej pragniemy,” przyjęty na zeszłorocznym Zgromadzeniu Ogólnym stanie się rzeczywistością.
Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer