buruma194_Eric VerhoevenSoccratesGetty Images_world cup Eric Verhoeven/Soccrates/Getty Images

Pošetilosti mistrovství světa FIFA

NEW YORK – Dalo se spolehnout na to, že Mezinárodní federace fotbalových asociací, lépe známá pod zkratkou FIFA, vymyslí pro fotbalové mistrovství světa v Kataru slaboduchý slogan: „Fotbal spojuje svět.“ Na oficiálním propagačním videu opakují tato slova Argentinec Lionel Messi ve španělštině a Brazilec Neymar v portugalštině. Je to však pravda? Opravdu fotbal spojuje svět?

Samozřejmě že ne. Dokonce ani nesjednocuje národy. V Brazílii si žlutozelené barvy reprezentačního týmu přivlastnili stoupenci nedávno sesazeného prezidenta Jaira Bolsonara (jehož podporuje Neymar), a to k nelibosti příznivců prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, který se těší podpoře reprezentačního trenéra Titeho i odbarveného útočníka Richarlisona.

Představa, že sportovní události sjednocují národy, je stará obsese, která sahá až do roku 1896, kdy baron Pierre de Coubertin vymyslel koncept novodobých olympijských her. Sport měl podle názoru barona i nekonečného zástupu pozdějších sportovních činitelů přesahovat rámec politiky, mezinárodního napětí i veškerých dalších sporů. K tomuto přeludu světa bez politiky, kde se konflikty omezují na hrací pole či hřiště, se hlásí rovněž FIFA.

https://prosyn.org/vKjaotZcs