James K. Galbraith, Professor of Government and Chair in Government/Business Relations at the University of Texas at Austin, is a former staff economist for the House Banking Committee and a former executive director of the Joint Economic Committee of Congress. From 1993-97, he served as chief technical adviser for macroeconomic reform to China’s State Planning Commission. He is the author of Inequality: What Everyone Needs to Know (Oxford University Press, 2016) and Welcome to the Poisoned Chalice: The Destruction of Greece and the Future of Europe (Yale University Press, 2016).
AUSTIN – Jediným komentářem v Guardianu (a díky nezamýšlené pomoci sloupkaře New York TimesPaula Krugmana) ekonomka Isabella Weberová z Massachusettské univerzity vnesla jasné uvažování do debaty, která se 40 let potlačovala. Konkrétně předložila myšlenku, že stoupající ceny si říkají o cenovou politiku. Jen si to představte.
Poslední pozůstatek systematické cenové politiky v Americe, Rada pro stabilitu mezd a cen při Bílém domě, byl zrušen 29. ledna 1981, týden po nástupu Ronalda Reagana do úřadu. To skoncovalo se sérií politik, která začala vytvořením Úřadu cenové správy a civilního zásobování za prezidenta Franklina D. Roosevelta v dubnu 1941 – sedm měsíců před japonským útokem na Pearl Harbor.
Během následujících čtyř desítek let na sebe americké cenové politiky braly různou podobu. Za druhé světové války selektivní omezení cen rychle ustoupilo „všeobecné regulaci maximálních cen“ (s výjimkami), po níž v dubnu 1943 přišlo s „příkazem držet linii“ úplné zmražení.
To continue reading, register now.
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
orSubscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Already have an account? Log in