chiovelli1_Allison JoyceGetty Images_landmines Allison Joyce/Getty Images

Jak vyčistit půdu pro obnovu po konfliktech

LONDÝN – Letos si připomínáme 20. výročí Úmluvy OSN o zákazu protipěchotních min. Od chvíle, kdy tato úmluva vstoupila v platnost, jsou ozbrojené konflikty v Africe i jinde setrvale na ústupu a demokratizace jdoucí ruku v ruce s mezinárodním dohledem vedla celosvětově k nižší míře používání nášlapných min a jiných improvizovaných výbušnin (IED). Inspirující jednotlivci a organizace navíc dál proplouvají zrádnými vodami, pomáhají obětem a čistí minová pole.

Tento pokrok se však ocitl v ohrožení. Podle zprávy Landmine Monitor 2018 roste využívání nášlapných min a IED alarmujícím tempem, stejně jako počet úmrtí a zranění jimi způsobených. Většina obětí pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Jemenu, Nigérie, Barmy a Libye, kde ozbrojení povstalci, vládní síly a extremistické skupiny typu Islámského státu založily nová minová pole. Kvůli dřívější i současné kontaminaci tyto výbušné pozůstatky války dál postihují životy milionů lidí, zejména civilistů a dětí, v přibližně 50 zemích.

Protože se mezinárodní společenství zaměřuje převážně na omezování používání nášlapných min, prevenci úmrtí a pomoc zraněným, mnohem menší pozornost se věnuje otázce, jak tato zařízení ohrožují snahu o obnovu po konfliktu. Odhadovaný jeden milion IED rozmístěných v Jemenu a tisíce podobných zařízení v Sýrii značně zužují cestu k míru a rekonstrukci v těchto zemích.

https://prosyn.org/YHQqGVGcs