kanem2_ Jonathan Torgovnik for The Hewlett Foundation_Reportage by Getty Images  Jonathan Torgovnik for The Hewlett Foundation/Reportage by Getty Images

Hospodářské přínosy plánování rodičovství

NEW YORK – Rozhodnutí založit rodinu je jedním z nejdůležitějších, které člověk může udělat. Je také základním lidským právem; pouze dospělý jedinec by měl mít tu moc rozhodnout zda, kdy a jak často počne. Přesto toto právo zůstává pro miliony lidí na celém světě nenaplněné.

Víc než 200 milionů žen v rozvojových zemích, které chtějí oddálit těhotenství nebo se mu vyhnout, nepoužívá moderní antikoncepci. Ženy, které jsou chudé, méně vzdělané nebo žijí na venkově, mohou na poli prevence otěhotnění narážet na významné hospodářské, kulturní a institucionální překážky a často se ze zoufalství obracejí k nebezpečným formám předcházení těhotenství. Kdyby ženy měly celosvětově přístup k informacím a službám ve vztahu k dobrovolnému plánování rodiny, úmrtnost matek by se mohla snížit až o tři čtvrtiny a úmrtnost nemluvňat až o pětinu.

Plánování rodičovství ovšem nejen zachraňuje životy, ale také šetří peníze. Každý dolar investovaný do služeb v oblasti reprodukčního zdraví ušetří výdaje za zdravotní péči související s těhotenstvím ve výši 2,20 dolaru. Navíc čím déle žena čeká, než má děti, tím déle může být součástí výdělečných pracovních sil a posilovat tak ekonomické zdraví a prosperitu chudých komunit.

https://prosyn.org/hU83hiJcs