cabreraleal1_LUIS ACOSTAAFP via Getty Images_colombiamining Luis Acosta/AFP via Getty Images

Odpowiedzialne Górnictwo Może Przyczynić się do Realizacji Globalnych Celów Środowiskowych

BOGOTÁ – Popyt na krytyczne minerały i metale napędzany transformacją w kierunku czystej energii i wzrastającymi cenami złota rośnie w bezprecedensowym tempie. Trend ten spowodował nasilenie działalności wydobywczej, stanowiąc poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej i wrażliwych populacji (zwłaszcza społeczności rdzennych). Skoordynowane globalne działania są ważniejsze niż kiedykolwiek, aby złagodzić skutki i zapobiec katastrofie.

Wydobycie minerałów i metali ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej i globalnego wzrostu gospodarczego. Jednak zagraża ono również ekosystemom, które podtrzymują życie, prowadząc do niszczenia i fragmentacji siedlisk, wylesiania, zanieczyszczenia wody i gleby, zatrucia dzikiej przyrody, braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz utraty działów wodnych. Rdzenne i lokalne społeczności często ponoszą ciężar tego problemu, który zagraża ich źródłom utrzymania, a także prawu do czystego i zdrowego środowiska.

Jednocześnie najnowsze badania przewidują, że popyt na krytyczne minerały, w dużej mierze napędzany przyspieszającym tempem zielonej transformacji, podwoi się do 2030 r. oraz czterokrotnie do roku 2040. W międzyczasie oczekuje się, że spadające stopy procentowe, niepewność geopolityczna, dywersyfikacja portfolio oraz inwestycje spekulacyjne bardziej podniosą ceny złota.

Biorąc to pod uwagę, Kolumbia niedawno wezwała do zawarcia wiążącego porozumienia międzynarodowego w celu zapewnienia identyfikowalności, przejrzystości i odpowiedzialności w całym łańcuchu wartości minerałów - od wydobycia po recykling - przed przyszłoroczną Konferencją Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu (COP30), która ma się odbyć w Brazylii.

Propozycja ta - zaprezentowana podczas 16-tej Konferencji Stron (COP16) Konwencji ONZ o Różnorodności Biologicznej w Kolumbii - jest zgodna z zaleceniami Panelu Sekretarza Generalnego ONZ ds. Krytycznych Minerałów Transformacji Energetycznej. Ma ona na celu wzmocnienie należytej uwagi, promowanie odpowiedzialności korporacyjnej i ustanowienie globalnego rynku dla niezbędnych surowców czystej energii. U jej podstaw leży zobowiązanie do promowania odpowiedzialnego wydobycia minerałów i metali bez porzucania celów środowiskowych i bioróżnorodności. W tym celu propozycji Kolumbii towarzyszyła wspólna dobrowolna deklaracja w sprawie odpowiedzialnych praktyk wydobywczych, która nakreśliła szereg konkretnych kroków, w tym utworzenie międzyrządowej i wielostronnej grupy roboczej ad hoc.

Nie powinno dziwić, że Kolumbia - jako jeden z najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie - przewodzi wysiłkom na rzecz promowania odpowiedzialnych praktyk górniczych. Nielegalne wydobycie złota i minerałów w kolumbijskiej Amazonii oraz wzdłuż wybrzeża Pacyfiku - często kontrolowane przez uzbrojone grupy przestępcze - zanieczyściło rtęcią źródła wody i zagroziło lokalnej i rdzennej populacji. Poszukiwania metali ziem rzadkich w regionie Amazonii i Orinoko jeszcze bardziej zaostrzyły te wstrząsy środowiskowe i społeczne; a najbardziej wrażliwi pracownicy branży zmuszeni są do znoszenia niepewnych warunków, graniczących z niewolnictwem.

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week
PS_Sales_Holiday2024_1333x1000

HOLIDAY SALE: PS for less than $0.7 per week

At a time when democracy is under threat, there is an urgent need for incisive, informed analysis of the issues and questions driving the news – just what PS has always provided. Subscribe now and save $50 on a new subscription.

Subscribe Now

Historia konfliktów zbrojnych i wewnętrznych przesiedleń w Kolumbii oraz zagrożenie stwarzane przez grupy przestępcze atakujące społeczności tubylcze, afro-descendentne oraz lokalne podkreślają potrzebę podejścia do wydobycia minerałów opartego na prawach człowieka. Mając to na uwadze, wspólna deklaracja opowiada się za sprawiedliwą zieloną transformacją, która zapewni wszystkim godne źródła utrzymania.

Afrykańskie doświadczenia oferują cenne informacje jak osiągnąć odpowiedzialne wydobycie zasobów. W ciągu ostatniego dziesięciolecia wiele krajów afrykańskich przyjęło wymogi należytej staranności i standardy identyfikowalności dla tantalu, cyny, wolframu i złota, opierając się na ramach takich jak Deklaracja z Lusaki z 2010 roku. To przełomowe porozumienie, przyjęte przez państwa członkowskie Międzynarodowej Konferencji Regionu Wielkich Jezior, wprowadziło kilka mechanizmów odpowiedzialności, w tym regionalny system poświadczenia mający na celu zwiększenie przejrzystości i ograniczenie nielegalnego wydobycia.

Wytyczne OECD z 2016 r. dotyczące należytej staranności w zakresie odpowiedzialnych łańcuchów dostaw minerałów z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka zapewniły firmom pozyskującym surowce z niestabilnych regionów praktyczne narzędzia do identyfikowania i zgłaszania naruszeń praw człowieka i szkód dla środowiska. Późniejsze ramy, takie jak Wytyczne OECD z 2018 r. dotyczące należytej staranności w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz Wytyczne dla przedsiębiorstw wielonarodowych dotyczące odpowiedzialnego prowadzenia działalności gospodarczej z 2023 r., wzywały firmy do uwzględnienia szerszych skutków ich działalności, zajmując się kwestiami takimi jak prawa pracownicze, zrównoważony rozwój oraz etyczne zarządzanie.

Niestety, stosowanie i egzekwowanie tych środków pozostaje w dużej mierze ograniczone do niektórych regionów. Ułatwiając wymianę wiedzy i doświadczenia ponad granicami państw, globalni decydenci mogliby opracować solidne mechanizmy odpowiedzialności obejmujące cały cykl życia metali i minerałów: od wydobycia i handlu po recykling i usuwanie.

Współpraca wielostronna ma kluczowe znaczenie dla napędzania tych zmian. Istnieje nadzieję, że inicjatywa Kolumbii będzie oznaczać pojawienie się nowego paradygmatu, który pobudzi globalne działania na rzecz klimatu i utoruje drogę do zrównoważonego rozwoju.

Z angielskiego przetłumaczyła Marz McNamer

https://prosyn.org/Gyf52K7pl